НБА 2022/2023

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Кошаркарите на Далас Маверикс го победија Феникс Санс со 99:95 како гости и покрај тоа што го загубија Лука Дончиќ поради повреда, кој го исчаши зглобот на почетокот на натпреварот.

Словенечкиот кошаркар малку бизарно се повреди откако при обидот да дрибла нагази противнички играч и си го свитка зглобот. Дончиќ потоа со куцаше замина во соблекувалната на почетокот на првата четвртина и не се врати. Натпреварот го зварши без поени, без асистенции и со 1 скок, а на паркетот мина вкупно 3 минути и 21 секунда.

URL

Спенсер Динвиди постигна рекордни за сезоната 36 поени и го предводеше Далас до победата, додека Дориан Фини-Смит додаде 18 поени и 12 скока.

Кем Џонсон и Крис Пол ги предводеа Санс со по 22 поена, а Деандре Ајтон постигна дабл-дабл учинок со 19 поени со 20 скокови.

Remote video URL

Најинтересно беше во „ТиДи Гарден“ арената во Бостон каде Селтикс играа против Њујорк Никс, а гостите победија со 120:117 по продолжение.

Џулиус Рендл постигна 37 поени со 9 скока и ги погоди клучните слободни фрлања кои ја обезбедија победата на Никс. Џејлен Брунсон додаде 29 поени со 7 асистенции, а Имануел Куикли го заврши натпреварот со 17 поени и 5 скока.

Џејсон Тејтум, пак, постигна 35 поени со 14 скокови. Џејлен Браун додаде 22 поена, но тоа не беше доволно за Селтикс да го избегнат третиот последователен пораз.

Remote video URL

Резултати:

Бостон Селтикс - Њујорк Никс 117:120 (прод.)
Бруклин Нетс - Детроит Пистонс 122:130
Шарлот Хорнетс - Чикаго Булс 111:96
Хјустон Рокитс - Кливленд Кавалирс 95:113
Феникс Санс - Далас Маверикс 95:99
Лос Анџелес Клиперс - Сан Антонио Спарс 138:100

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Кошарка

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Read more

Дончиќ заработи суспензија во маестрална партија

Read more

Дончиќ казнет со 35.000 долари поради гест кон судиите

Read more

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе