BMW го претстави освежениот, поагресивен и полуксузен X7

BMW официјално го претстави обновениот голем луксузен теренец со ознака X7.

Веднаш на прв поглед може да се забележат поделени фарови и поагресивен изглед, а овие карактеристики ќе бидат дел и од другите луксузни модели, велат челниците на BMW.

X7 дефинитивно ќе биде најскапиот SUV на BMW, а задачата на редизајнираната верзија е овој SUV да остане пред претстојниот нов Range Rover. За таа цел, X7 доби дополнителна технологија и поагресивен дизајн.

Предните светла сега се поделени, нагоре се дневните LED светла што му даваат „очи“ на лицето на X7 додека фаровите се наоѓаат долу. Бубрежестата ешетка се очекува да биде поголема, а сега ќе може да и осветлена по желба на купувачот и со доплата. Оние кои не сакаат стандарден X7 ​​и имаат малку поголем буџет, тогаш можат да ја одберат уште „поопасната“ верзија M Sport.

Ова е првото BMW што се нуди со тркала од 23 инчи.

Во внатрешноста, копчињата се заменети со црни делови на контролната табла, што изгледа поминималистички и „лист“. За контрола на климатизацијата и вклучување на грејачите на седиштата мора да се користи голем заоблен екран од 14,9 инчи, кој го има и целосно електричниот iX.

На некои нема да им се допадне затоа што сега треба да „копаат“ низ опциите и да бараат подменија наместо да прават сѐ со притискање на копче и да продолжат да гледаат каде возат.

Сите седум седишта се моторизирани и може да се преклопат со притискање на копче. Внатрешноста е обложена со веганска кожа.

Секој X7 е опремен со хибриден систем од 48 волти. X7 M60i V8 развива 523 КС, а достапен е и 3,0-литарски 6-цилиндричен мотор кој испорачува 374 КС. X7 40d нуди 320 КС, а без разлика на изборот, сите верзии имаат погон на сите тркала и нов 8-степен автоматски менувач во стандардната верзија.

Воздушното потпирање е исто така стандардно, а BMW работи на апликација која ќе им овозможи на сопствениците да ја прилагодат висината на автомобилот преку смартфон.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Концепти

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Read more

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Read more

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Read more

Верзија S ја доби и Flying Spur, луксузниот модел на Bentley

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе