BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Во BMW се одлучија за еволутивен пристап при дизајнирање на четвртото издание на нивниот најмал модел, кој од 2004 година се крие зад името Серија 1 и повеќе не се заснова на првенствено платформа со погон на задните тркала од претходната генерација. Четвртата генерација ќе пристигне во салоните во октомври.

И со новата Серија 1 (F70), каросеријата со два волумена доаѓа само во комбинација со 5 врати. Новото лице со себе носи поостри куќишта на LED светла и нова форма на решетката на ладилникот, а изгледот на куќиштата на задните LED светла донекаде потсетува на решението од актуелниот X2 модел.

Во зависност од пакетот на моторот и опремата, Серија 1 седи на новодизајнирани бандажи со дијаметар од 17 до 19 инчи, а купувачите за прв пат ќе можат да изберат двобојна комбинација на каросерија со црн покрив. Четири издувните системи се меѓу најистакнатите детали што ја красат најмоќната верзија на M135.

Помеѓу новитетите во минималистичката кабина, се издвојува мултимедијалниот систем iDrive 9 на BMW. Прилагодливата дигитална инструмент табла зафаќа 10,25 инчи од вкупната површина на екранот, а управувањето со мултимедија се врши преку дисплејот од 10,7 инчи. Речиси и да нема конвенционални прекинувачи, а претходната рачка на автоматскиот менувач е заменета со мал лизгачки бирач.

Зад ознаката 118d се крие послабата турбодизел верзија, а ја придвижува дволитарски 4-цилиндричен мотор кој развива 150 КС и 360 Nm максимален вртежен момент, што е доволно за 222 км/ч и забрзување од 0 до 100 км/ч за 8,3 секунди. И со ознаката 120d доаѓа дволитарски 4-цилиндричен турбодизел мотор поддржан од 48-волтен благ хибриден систем кој развива 163 КС и 400 Nm вртежен момент. Најголемата брзина во овој случај е исто така 222 км/ч, но 120d ќе достигне 100 км/ч за 0,4 секунди побрзо од верзијата 118d.

Серијата 1 со ознака 120 е придвижувана од 1,5-литарски (би)турбо бензински мотор со 3 цилиндри, кој покрај 48-волтен благ хибриден систем, има 170 КС и 280 Nm максимален вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч е 7,8 секунди, а максималната брзина е 226 км/ч. Сите споменати верзии пристигнуваат во комбинација само со погон на предните тркала и 7-степен автоматски менувач.

Врвот на понудата е резервиран за верзијата M135, чиј дволитарски битурбо мотор со 4 цилиндри развива 300 КС и 400 Nm максимален вртежен момент, а одговорот на BMW на слично моторизираните модели од Audi (S3), Mercedes (AMG A35), Volkswagen (Golf R), Honda (Civic Type R)...во земји со поблаги стандарди за емисија на штетни гасови, ќе се нуди и во комбинација со 320 КС. Подобрен со адаптивен погон на двете оски (xDrive), M135 развива електронски ограничени 250 км/ч и забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,9 секунди.

BMW ќе ја произведува новата Серија 1 во фабриката во Лајпциг, а првите примероци ќе пристигнат во европските салони во октомври.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе