BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Германскиот произведувач на автомобили најави дека поради финансиската криза, предизвикана од COVID-19, ќе отпушти околу 5.000 работници.

BMW неодамна ја претстави освежената Серија 5, a наскоро на пазарот ќе ја видиме и Серија 4, но и покрај тоа компанијата ќе отпушта вработени.

Пандемијата со коронавирусот предизвика многу проблеми на aвтомобилската компанија BMW која се обидува да ги намали трошоците и поради тоа, околу 5.000 луѓе ќе ја изгубат работата.

Финансискиот директор на BMW, Николас Пит рече дека овие мерки го вклучуваат и намалувањето на работни часови, заминување на неплатен одмор, а се очекува компанијата да го додаде и пакетот за предвремено заминување во пензија.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Авто новости

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Read more

Автомобили

  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе

Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави освежениот Arteon

Читај повеќе