ЗИМСКИ ТРАНСФЕРИ 2021

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Македонскиот фудбал доби уште еден претсавник на Чизмата откако денеска Бобан Николов пристигна на медицински прегледи во таборот на второлигашот Лече.

Репрезентативниот играч од средниот ред се очекува утре да биде промовиран како ново зимско засилување на Лече, тим кој сезонава се натпреварува во Серија Би откако лани испадна од А.

Николов, чиј договор со унгарскиот тим Фехервар истекува во јуни, во Лече доаѓа за отштета која засега е непозната. Неговата пазарна вредност според Transfermarkt е 750 илјади евра.

Бобан е дете на штипска Брегалница, а уште како млад замина за Романија каде настапуваше за академијата на Георге Хаџи пред да се пресели во Вииторул. Од 2015 беше во Вардар со кој играше и во групите од Лига Европа, а зимата 2018 отиде во унгарскиот Фехервар од каде сега заминува по двегодишен престој.

Лече денеска го промовираше младиот Данец Мортен Хјулманд, кој игра на истата позиција како и нашиот Николов, односно дефанзивна средина. Денеска пристигна и ветеранот дефанзивец Фабио Пизакане, кој како и Николов, треба да биде претставен утре. Клубот прави напори да состави добар тим за продолжението од сезоната бидејќи е со амбиции експресно да се врати во Серија А. По 18 кола Лече е 5-ти на табелата со 8 бодови помалку од лидерот Емполи. Првите два тима одат директно во А, додека третиот ќе се одлучи со бараж.

Македонската колонија во Италија сега се зголеми на петорица, но во Лече Николов има друштво бидејќи од летоска таму стандарден првотимец е латералниот бек Леонард Жута. Тој е и поранешен соиграч на Николов од репрезентацијата на Македонија, но веќе две години не е на списокот на селекторот Ангеловски.

Шанса за деби во жолто-црвениот дрес Николов ќе има веќе в недела кога Лече го пречекува токму Емполи.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе