Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Б.С.Б.
/ 22.06.2021 / 13:42

Компанијата Boeing кон крајот на минатата недела успешно го изврши првиот тест лет на новиот авион 737 Max 10, најголем во семејството 737 Max.

По успешниот лет, Boeing започна со процесот на сертификација којшто ќе овозможи авионот да влезе во служба во 2023 година.

Ова се добри вести за компанијата чии модели од 737 семејството се приземјени по две катастрофални несреќи, а испораката беше запрена поради проблеми со електрониката. Успешниот лет би требало да помогне во враќањето на доверба кон компанијата.

По откажувањето бројни нарачки, побарувачката ненадејно порасна, а компаниите United Airlines, Copa Airlines и Virgin Australia веќе нарачаа над 500 примероци од моделот 737 Max 10.

Авионот е долг 43,5 метри со што стана најдолг со еден премин меѓу седиштата. Може да прими околу 230 патници. Дизајниран е да биде ривал на моделот 321 Neo Airbus, има пространа внатрешност, за 50% потивки мотори, 14% помала потрошувачка на гориво и слично.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Свет

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more

Вакцината Sinopharm е помалку ефикасна против новиот делта сој

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more
 

Вести

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Читај повеќе

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Читај повеќе

Донесен ребалансот на Буџетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Читај повеќе

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Читај повеќе

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Читај повеќе

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Читај повеќе

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Читај повеќе