Boeing отпушта околу 2.000 вработени

Американскиот авиогигант Boeing потврди дека ќе укине околу 2.000 работни места во финансии и човечки ресурси оваа година преку комбинација на отпуштања и програма за охрабрување на работниците да направат промена на работните места.

Во 2022 година, Boeing објави дека ќе отпушти околу 150 работници во одделот за финансии за да ја насочи корпоративната структура и да фокусира повеќе ресурси на производството и развојот на производите.

Во јануари најавија дека ќе вработат 10.000 работници до крајот на оваа година, по 15.000 вработени во 2022 година, но и ќе укинат некои работни места во одделот за поддршка на клиенти. Компанијата го потврди извештајот на Seattle Times, известувајќи дека очекува „да укине околу 2.000 работни места оваа година, првенствено во одделите за финансии и човечки ресурси, преку комбинација на отпуштања и мотивирани отпремнини“.

Тие, исто така, потврдија дека приближно една третина од овие работни места ќе бидат аутсорсирани на индиската Tata Consulting Services, додавајќи дека тие продолжуваат со процесот на „поедноставување на корпоративната структура“.

Тагови
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Бизнис

Очекувањата на инвеститорите на најниско ниво во последните 20 години

Read more

Опасен танц по жица на централните банки

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Саудиски гигант и Кина се договорија за огромен нафтен проект

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе