Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Facebook, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди долари откако социјалната мрежа понуди нова услуга на кратки видеа, пренесе BBC.

Компанијата пред два дена го претстави Instagram Reels, конкурент на контроверзната кинеска апликација TikTok.

Акциите на Facebook вчера рипнаа за повеќе од 6 проценти. Со ова Закерберг стана дел од клубот на супербогати луѓе со имот од над 100 милијарди долари како Џеф Безос и Бил Гејтс. Шефовите на Amazon и Microsoft го зголемија нивното богатство во последно време.

Во време на пандемијата со COVID-19 токму Facebook, Amazon, Apple и Google се меѓу најголемите добитници бидејќи сè повеќе луѓе купуваат, се забавуваат и се дружат преку интернет. Богатството на Закерберг порасна за повеќе од 22 милијарди долари годинава, а на Безос повеќе од 75 милијарди, пренесе Bloomberg.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Интернет

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Read more

Како да го „замаглите“ вашиот дом на Google Street View?

Read more

Гик

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Читај повеќе
  • filter

Nokia претстави два нови смартфони со одлични перформанси

Читај повеќе
  • filter

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Читај повеќе

Јапонската компанија Fujifilm има лек со кој се крати лекувањето од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Читај повеќе

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Читај повеќе

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе