НБА 2020/21

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Јута Џез продолжува да гази во НБА, а ноќеска го среди и Денвер Нагетс во натпревар во кој брилјираше Бојан Богдановиќ.

Во еден прилично израмнет натпревар Јута оствари победа над Демвер за да го задржи врвот на Западот. Првата четвртина беше доста ефикасна, а ја добија гостите за само еден поен (40:41), додека домашните победата ја одработија во последната четвртија која ја добија со 8 поени разлика (29:21) за конечни 127:120.

Хрватот на паркетот во „Вивинт Смарт Хоум“ арената во Солт Лејк Сити мина 39 минути за кои успеа да уфрли дури 48 поени во гостинскиот обрач, а притоа запиша и 8 скокови, како и само 2 асистенции. Имаше и добра реализација во обидите за 3 поени постигнувајќи 8 тројки од 11 обиди.

Зад него според поените се најдоа двајца гостински кошаркари и тоа Мајкл Портер со 31 поен и Никола Јокиќ кој запиша дабл-дабл со 24 поени и 13 асистенции, а за еден скок не стигна до трипл-дабл откако остана на 9 реализирани скокови.

Remote video URL

По 67 одиграни натпревари Јута и натаму е лидер на Западната конференција со скор од 49-18, за една победа пред Феникс Санс кој е втор со 48-19. Во истата конференција Денвер е четврти со 44-23. И двата тима веќе го осигурано пласманот во осминафиналето од плеј-офот.

Резултати:
Филадрелфија 76ерс - Њу Орлеанс Пеликанс 109:107
Чикаго Булс - Бостон Селтикс 121:99
Шарлот Хотнетс - Орландо Меџик 122:112
Мајами Хит - Минесота Тимбервулвс 121:112
Милвоки Бакс - Хјустон Рокитс 141:133
Далас Маверикс - Кливленд Кавалирс 110:90
Јута Џез - Денвер Нагетс 127:120
Феникс Санс - Њујорк Никс 128:105
Портланд Треил Блејзерс - Лос Анџелес Лејкерс 106:101
Сакраменто Кингс - Сан Антонио Спарс 104:113

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Кошарка

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Read more

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Read more

Реакцијата на Јокиќ кога дозна дека е МВП

Read more

Никола Јокиќ е МВП

Read more
 

Спорт

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Читај повеќе

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе