Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Легендарниот боксер Мани Пакјао потврди дека ќе се кандидира за претседател на Филипините на изборите кои ќе се одржат следната година.

Пакјао беше предложен за кандидат на владејачката партија ПДП-Лабан, а денес 42-годишниот боксер служи како сенатор во филипинскиот парламент.

Поранешниот претседател Родриго Дутерте доби забрана за втор мандат, но беше избран од фракција на ривалската партија да се кандидира за потпретседател. Критичарите велат дека тоа било обид да застане на страната на властите.

Тој требаше да ја води кампањата заедно со блискиот советник Кристофер „Бонг“ Го, но Го тврди дека не сака да го наследи Дутерте. Партијата сака тој да ја смени својата позиција, а во меѓувреме се појавија информации дека ќерката на Дутерте, Сара, би можела да влезе во трката.

Пакјао како боксер освои светски титули во осум различни категории. Две години немаше борба, но се врати во рингот на 21 август губејќи од кубанскиот боксер Јорденис Угас. На денот на борбата имаше точно 42 години и 227 дена. Севкупно во кариерата има 62 победи, 8 порази и 2 реми.

Од последниот дуел против Угас

Како политичар, Пакјао вети дека ќе се бори против сиромаштијата и корупцијата. Во декември ќе наполни 43 години.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Останати спортови

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more

Каратистите на „Макпетрол“ освоија седум медали на престижниот „Кроација опен“

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе