Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Многу заразната варијанта на SARS-CoV-2 идентификувана во Велика Британија, не предизвикува сериозни заболувања кај хоспитализирани пациенти, покажува новата студија објавена во медицинското списание Lancet.

Сојот познат како B.1.1.7 беше откриен во Велика Британија кон крајот на минатата година и стана најчест во САД, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC).

Во студијата објавена вчера во угледното списание, анализирана е група од 496 пациенти примени во британските болници во ноември и декември минатата година и се споредуваат резултатите кај пациентите заразени со B.1.1.7 или други варијанти.

Истражувачите откриле дека нема разлика во ризикот од тешко боледување, смрт или други клинички резултати кај пациенти заразени со B.1.1.7 или другите варијанти.

„Нашите податоци, со сите постојни ограничувања затоа што се работи за real-world study, даваат првични уверувања дека тежината на боледувањето кај хоспитализирани пациенти заразени со сојот B.1.1.7 не е значително различна од тежината на болеста кај оние кои се заразени со други варијанти“, велат истражувачите.

Друга студија објавена во списанието за јавно здравје Lancet тврди дека вакцините најверојатно ќе бидат ефективни против британската варијанта со оглед на тоа што нема очигледно зголемување на стапката на повторна инфекција во споредба со другите варијанти.

Според британските научници, британската варијанта е околу 40-70 проценти позаразна од претходните доминантни варијанти.

Студијата исто така ги потврдува претходните откритија дека варијантата B.1.1.7 e позаразна.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе