Во 2020 година

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Ф1
МИА
/ 08.01.2021 / 11:22

Формула 1 болидите стануваат сè побрзи секоја година, а сезоната 2020 не е исклучок. Auto Motor und Sport пресмета дека во 2020 година болидите беа за 0,429 секунди побрзи од претходната година.

Сепак, во 2021 година, трендот може да се промени како резултат на намалувањето на површината на подот, што ќе предизвика намалување на моќта. Одлуката е донесена за да се осигури дека гумите можат да се справат со товарот. Pirelli ќе воведе поостри гуми кои тежат 2,5 килограми повеќе, па се очекува тимовите да ги надоместат загубите.

Техничкиот директор на Aston Martin, Ендрју Грин, како и неговиот колега од Mersedes, Џејмс Елисон, не знае кој тим ќе има корист од промените на каросеријата.

– Правилата од 2021 година се да ја постигнат нивната цел, намалување на силата. Сепак, сè уште не сме сигурни кој концепт би имал корист. Можеби регулативите ќе нè погодат повеќе од тимовите со висок заден дел, истакна Грин.

Извршниот директор на Renault Alpine, Марцин Будковски, рече дека тимот нема значително да го промени концептот.

– Тековните правила се посоодветни за автомобили со низок наклон – можеме да го видиме овој тренд. Но, во зима нема да има промена во филозофијата. Мора да работиме приближно под истиот агол како и сега – тој не е голем како оној на Red Bull и не е мал како оној на Mercedes.

Почетокот на новата сезона во Формула 1 е закажан за 21 март со Гран при на Австралија. 

Тагови
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе