Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Ф1
М.С.
/ 20.07.2021 / 11:19

Болидот во кој британскиот возач на Формула 1 Луис Хамилтон победи на Големата награда во Турција во 2010 година е продаден за рекордна сума.

Аукцијата беше одржана минатиот викенд, а болидот на Хамилтон McLaren MP4-25A е продаден за 4,836.000 фунти.

Се работи за вториот најскап продаден болид, а рекордот го држи болидот Ferrari F2001 кој припаѓаше на легендарниот Михаел Шумахер. Тој болид беше продаден за 5,449.607 милиони долари во 2017 година.

Аукцијата е одржана пред 140.000 фанови на стазата Силверстоун на којашто победи Хамилтон. Болидот го движи 2,4-литарски Mercedes-Benz FO 108X V8 мотор.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Ф1

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Read more

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Read more

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Read more

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе