МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Борачот во слободен стил во категоријата до 97 килограми, Магомедгаџи Нуров, го обезбеди првиот медал за македонските спортисти на Медитеранските игри, откако вечерва обезбеди пласман во финалето со победа над Мостафа Елдерс од Египет.

Нуров избори место во утрешното финале со убедлива победа од 6:1 на поени против неговиот египетски противник.

Претходно на Медитеранските игри, чиј домаќин е алжирскиот град Оран, македонскиот борач Нуров обезбеди три победи со технички туш против противници од Тунис, Алжир и Шпанија.

Нуров е натурализиран македонски борач родум од руската република Дагестан во Северен Кавказ. Тој е етнички Авар, најголемата етничка заедница во мултиетничкиот Дагестан.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Останати спортови

Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Read more

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Read more

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Read more

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more
 

Спорт

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Читај повеќе

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе