НБА 2022/2023

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Кошаркарите на Бостон Селтикс на домашен терен го победи Мајами Хит со 110:97, и ја намалија негативата во финалната серија на Источната конференција на НБА на 3-2.

Тоа беше втора последователна победа за Бостон, а најзаслужен за победата беше Дерик Вајт со 24 поени.

URL

Маркус Смарт додаде 23 поени, Џејсон Тејтум и Џејлен Браун по 21, додека Данкан Робинсон постигна најмногу за Хит - 18.

Најдобриот играч на Мајами, Џими Батлер, постигна само 14 поени.

Инаку, Бостон водеше цел натпревар откако го отвори мечот со серија 20:5, па потоа Мајами не можеше да се врати.

Remote video URL

Шестиот натпревар ќе се игра ноќта од сабота кон недела во Мајами (2:30 часот по македонско време), а евентуалната мајсторка би се играла во Бостон.

Вреди да се истакне дека во долгата историја на натпреварите од плеј-офот во НБА, 150 пати се случило една екипа да заостанува со 0-3 во серијата и ниту еднаш немало пресврт.

Да потсетиме, победникот од овој дуел во големото финале го чека Денвер Нагетс кој со 4-0 го исфрли Лос Анџелес Лејкерс.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Кошарка

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Read more

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Read more

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Read more

Тежок пораз на Далас и Дончиќ, Леброн и Лејкерс изненадија во Кливленд

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе