НБА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Во третиот натпревар од големото финале на НБА, кошаркарите на Бостон Селтикс на гостински терен го совладаа Далас Маверикс со 106:99 и со тоа дојдоа на чекор до титулата шампион во НБА.

Џејсон Тејтум беше одличен со 31 поен, 6 скока и 5 асистенции, додека Џејлен Браун додаде 30 со по 8 скока и асистенции.

Во победничката екипа двоцифрен беше и Дерик Вајт со 16 поени, 5 скока и 4 асистенции.

На другата страна, Кајри Ирвинг постигна 35 поени со 3 скока и 2 асистенции, додека Лука Дончиќ додаде 27 со по 6 скока и асистенции.

ПиЏеј Вошингтон мечот го заврши со 13 поени, 8 скока и 2 асистенции, а двоцифрен беше и Дерек Лајвли со 11 поени и 13 скока.

Remote video URL

Следниот натпревар број 4 е ноќта од петок кон сабота кога Бостон Селтикс ќе има шанса со победа да го освои 18-тиот пехар и да стане најтрофејниот тим во историјата на НБА.

Натпреварот се игра во 2:30 часот во „Американ Ерлајнс Сентр“ арената во Далас, Тексас, а директен пренос во Македонија ќе оди на Arena Premium 1.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Кошарка

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more

Голден Стејт го отпушти Крис Пол, легендарниот кошаркар за еден ден си најде нов клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе