НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Бостон Селтикс синоќа во „ТиДи Гарден“ ја оствари втората победа во финалната серија во НБА против Далас Маверикс, а резултатот на семафорот гласеше 105:98.

Крајот на натпреварот не беше толку неизвесен како што сугерира резултатот, бидејќи Бостон постигна само 2 поена во последните 3 и пол минути, а Далас немаше шанси за пресврт.

На Далас не му помогна ниту фантастичната партија на Лука Дончиќ, Словенецот кој забележа трипл-дабл со 32 поена, 11 скока и 11 асистенции, а од поле шутираше фантастични 12/21.

Кајри Ирвинг повторно потфрли во дресот на Маверикс, шутирајќи лоши 7/18 и постигна 16 поени со 6 асистенции за соиграчите.

Бостон го предводеше фантастичниот плејмејкер Џру Холидеј со 26 поени и 11 скока, Џејлен Браун постигна 21 поен, а Џејсон Тејтум беше блиску до трипл-дабл со 18 поени, 9 скока и 12 асистенции.

Remote video URL

Сега Бостон води со 2:0 во серијата која се сели во Далас, а Маверикс ќе бидат под притисок бидејќи и еден пораз во двата меча пред домашните навивачи веројатно би значел крај на нивните надежи за шампионската титула.

Првиот нареден натпревар се игра ноќта од среда кон четврток од 2:30 часот по македонско време, а директен пренос ќе оди на Arena Premium 1.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе