ФОРМУЛА 1 2020

Ботас ја освои пол-позиција на Гран при во Имола

Ф1
МИА
/ 31.10.2020 / 16:11

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол-позицијата за трката за Големата награда на Емилија-Ромања која ќе се одржи утре на автодромот „Енцо и Дино Ферари“ во Имола.

На денешните квалификации, Ботас за нецела десеттинка од секундата беше побрз од клупскиот колега Луис Хамилтон.

Од вториот ред ќе тргнат Макс Верстапен од Ред Бул и Пјер Гасли од Алфа Таури.

Од 5. до 10. место ќе се наредат: Даниел Ричардо од Рено, Алекс Албон од Ред Бул, Шарл Леклер од Ферари, Даниил Квјат од Алфа Таури, Ландо Норис и Карлос Саинс од Мекларен.

Почетокот на трката за Големата награда на Емилија-Ромања е закажан за утре во 13:10 часот.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Читај повеќе