Ботас сабајлево го разбуди Милано

Ф1
Ф.З.
/ 24.06.2022 / 13:25

Ф1 тимот на Алфа Ромео на уникатен начин прослави 112 години од создавањето на овој италијански бренд.

Валтери Ботас возеше низ улиците на Милано во раните утрински часови со Формула 1 болид и ги разбуди жителите на еден од најголемите италијански градови.

Почетоците на Алфа Ромео се токму поврзани со Милано, каде во 1910 година е основана фабриката за автомобили Alfa.

URL

За Финецот ова е прва сезона во италијанскиот тим и засега постигнува доста солидни резултати.

Досега во првенството има освоено 46 бода, а најголем успех му беше петтото место во Имола.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Ф1

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more

Хамилтон откри кој му бил најтежок противник во кариерата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Читај повеќе