Ботас за прв пат во кариерата ќе настапи на Трката на шампиони

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 21.09.2021 / 12:29

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ќе учествува на Трката на шампиони за прв пат во својата кариера бранејќи ги боите на својата татковина, соопшти прес-службата на натпреварувањето.

Тој ќе се бори за титулата Шампион на шампионите и ќе ја претставува Финска на Купот на нации.

„Со нетрпение очекувам конечно да се натпреварувам во Трката за шампиони. Го гледав овој натпревар на ТВ многу години. Фактот дека овој пат трките ќе се одржат на снег и мраз ги прави уште поинтересни. Учествував на Арктичкото рели неколку пати и се надевам дека ова искуство ќе ми помогне да ги победам силните противници, особено нашите северни соседи, претставници на Шведска и Норвешка, со цел да придонесам за подобри резултати на Финска во Купот на нации“, изјави Ботас.

Последен пат Финска го освои Купот на нации во 2006 година. Трката на шампионите е меѓународен натпревар во автомобилски трки во кој се натпреваруваат пилоти од различни серии како Ф1, Рели, ИндИкар, НАСКАР и други.

Поради пандемијата годинава трката не се одржа, додека минатата година имаше сами виртуелен настап. Последен пат се возеше во 2019 во Мексико Сити како победи домашниот рели возач Бенито Гера, а во Лигата на нации победија Шведска и Данска под здружени сили како Нордиски тим.

Швеѓанецот Јохан Кристоферсон на последното издание

Овој пат турнирот ќе се одржи во февруари 2022 година во Шведска во близина на Арктичкиот круг.

реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Ф1

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Read more

Ботас: Ако не можам да станам шампион, би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Read more

Хамилтон казнет поради промена на моторот

Read more

Пјеро Ферари за Шумахер: Жал ми е што денес зборуваме за него како да е мртов

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лацио поради фашизам го суспендира тренерот на маскотата

Читај повеќе

Хокеар лажирал вакцинација: Доби тешка суспензија и загуби 1,68 милиони долари

Читај повеќе

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Читај повеќе

Незапирливиот Салах: 9 натпревари во низа дава гол и руши рекорди

Читај повеќе

Повеќе од 12 европски репрезентации сакаат да ја напуштат ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

Симeоне објасни зошто „ја здувна“ наместо да се поздрави со Клоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Читај повеќе

Што јадат фудбалерите пред и по натпревар?

Читај повеќе

Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

Читај повеќе