КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕХФ ЕУРО 2020 УНГАРИЈА / СЛОВАЧКА

Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојните квалификации

Селекторот на македонската репрезентација на Македонија денеска го објави списокот на повикани играчи за претстојните квалификациски натпревари против Финска и Швајцарија.

Фото: РФМ

Квалификациите за ЕУРО 2022 почнуваат во ноември, а Македонија на 4-ти од 20:00 часот ќе ги отвори против Финска во Скопје, додека три дена подоцна ќе гостува во градот Цуг каде од 18:30 ќе игра против Швајцарија.

Данило Брестовац за овие два натпревара повика 19 ракометари, а изненадува тоа што на списокот го нема дуото на Вардар - голманот Борко Ристовски и крилото Гоце Георгиевски. Како што е познато, Вардар има проблеми со позитивни во таборот, па не е исклучено допрва уште некој од таборот на „Црвено-црните“ да ѝ откаже на репрезентацијата.

Голмани:
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Лудвигсхафен-Фризенхајм (Германија)
Марко Кизиќ - Вардар

Крила:
Дејан Манасков - Веспресм (Унгарија)
Бојан Маџовски - Е. Пелистер
Ненад Костески - Е. Пелистер
Мартин Поповски - Амичитија (Швајцарија)

Пикери:
Стојанче Стоилов - Вардар
Никола Маркоски - Е. Пелистер
Жарко Пешевски - Битенел 1898/Штургарт (Германија)

Бекови:
Филип Талески - Вардар
Филип Кузмановски - Ханофер-Бургдорф (Германија)
Марио Танкоски - Е. Пелистер
Марко Мишевски - Вардар
Кирил Лазаров - Нант (Франција)
Мартин Велковски - Е. Пелистер
Мартин Серафимов - Металург
Милорад Кукоски - Е. Пелистер
Дарко Георгиевски - Анжер (Франција)

Пренос од двата натпревара ќе врши МРТ.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Ракомет

Вардар загуби од Кјелце

Read more

Алушовски: Очекувам неизвесен натпревар

Read more

Вујин: Ги воочивме грешките од првиот меч со Кјелце, во Полска одиме на победа

Read more

Дибиров: Средбите Вардар – Кјелце се ракометна класика

Read more

Спорт

  • play_arrow

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Читај повеќе

Кошаркарите не играат против Италија, има позитивни

Читај повеќе

Нов триумф за Вардар, Академија Пандев поразена во Скопје

Читај повеќе

Навивачите на Интер им се заканија на играчите

Читај повеќе

Кошаркарите без Димитријевиќ, но со Вајли денеска против Италија

Читај повеќе

Хамилтон најбрз и на вториот тренинг пред Големата награда на Бахреин

Читај повеќе

Македонските фудбалерки триумфираа на гостувањето во Казахстан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се бизарните правила за камбек мечот на Мајк Тајсон

Читај повеќе