Брињоне прва Италијанка со светско злато во алпска комбинација

Италијанката Федерика Брињоне е првата скијачка која освои златен медал на 47. Светско првенство во алпско скијање, откако денеска триумфираше во комбинација во францускиот центар Мерибел.

Брињоне (32) го освои првиот златен медал во кариерата зачувувајќи ја големата предност која ја имаше по трката во супервелеслалом и, воедно, стана првата италијанска скијачка со светско злато во алпска комбинација.

Дури 1,62 секунди зад Брињоне заврши светска првенка во алпска комбинација Венди Холденер од Швајцарија, додека бронзата ја освои Австријката Рикарда Хазер со заостанување од 2,26 секунди.

Првата фаворитка, Американката Микела Шифрин, имаше шесто време по супервелесаломската трка, а во слаломот испадна на само неколку капии пред целта и со тоа исчезна надежта за одбрана на титулата од Кортина д'Ампецо и нејзин седми златен медал на светските првенства.

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Останати спортови

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more

Најпознатата велосипедска трка Тур де Франс за прв пат стартува во Италија

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе