Брис од нос или грло: Кој е најдобриот начин за користење домашен ковид тест?

Сите одобрени домашни ковид тестови даваат валидни резултати само ако се користат со земање брис од носот.

Но, бидејќи варијантата омикрон предизвикува болки во грлото, една мала студија покажа дека можеби ќе треба да се земе примерок од грлото. Оваа информација покренува голем број прашања. Во Англија постојат тестови кои нудат упатства за оние кои сакаат да ја соберат примерок од грло.

Портпаролот на Abbott, кој ги произведува домашните тестови BionxNOW, вели дека 95,6 отсто од тестовите со брис од нос откриваат присуство на вирусот 7 дена по почетокот на симптомите, кога инфекцијата е најсилна. Siemens, кој неодамна беше одобрен, одби да коментира за употребата на тестот со брис од грло, а некои други производители го направија тоа покрај тоа што изјавија дека не е овластен за употреба со брис од грло.

Некои неодамнешни докази го поддржуваат новиот метод, а истражувачите од Универзитетот во Калифорнија рекоа дека резултатите од студијата во која се споредуваат резултатите од примерок од домашни и ПЦР тестови што професионалците мора да ги направат и рекоа дека се подеднакво точни. Оттука, резултатите од студијата покажуваат дека двата теста ги даваат вистинските резултати кога станува збор за омикрон варијантата.

Бидејќи резултатите од домашните тестови и PCR тестовите се совпаѓаат за време на тестот, ова може да значи дека носот е подеднакво добро место за земање примерок. Истата група научници планира наскоро да ги потврди овие тврдења.

Зошто многумина сакаат да бидат тестирани со брис од грло?

Респираторниот вирус SARS-CoV-2 кој навлегува преку носот или устата и може да патува низ воздухот и да се пренесе на друго лице од тврда површина. Додека претходните видови на вирусот се фокусираа на белите дробови, омикрон ги „сака“ носот и грлото. Некои студии покажаа дека вирусот најпрво го инфицира грлото, а потоа се движи кон носот, што значи дека земањето на примерок од грлото може да даде точни резултати кај заразено лице.

„Ова е првпат да го видиме ова кај COVID, така што има смисла дека нивото на вирусот е повисоко во грлото“, вели д-р Дијана Хавилр.

Но, ФДА не одобри домашни тестови со стапче за собирање примерок од грлото за потенцијална опасност.

„Кога станува збор за домашни тестови, тие се користат за носот, а не за грлото“, истакнуваат од ФДА. Предупредувањето постои за некои луѓе кои користеле домашни тестови на грлото откако прочитале дека некои го прават тоа и дека таков примерок може да даде точни резултати од ПЦР тестот.

Студијата на д-р Хавлир ги вклучила и оние кои користат тестови земајќи брис од образите, а таа наведува дека таквата употреба на брзи и ПЦР тестови дала голем број лажни резултати.

Тоа не значи дека тестот за плунка не дава точни резултати и не е корисен - ќе послужи за да се земе примерок, но треба да се провери од специјалист.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Здравје

Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Read more

Матичен млеч: Придобивки, несакани ефекти, и како може да влијае на плодноста?

Read more

Менталното здравје се влошува откако ќе станете родители

Read more

Здрава храна која прави да се чувствуваме уморно

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

На кои светски атракции најмногу се жалат туристите?

Читај повеќе

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Читај повеќе

Како правилно да трчате во лето?

Читај повеќе

Олена Зеленска: Никој нема да ми го одземе сопругот, па ни војната

Читај повеќе

Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Читај повеќе

Пет знаци на кои животот радикално ќе им се смени во наредната недела

Читај повеќе