Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Познатата единица на британската армија SAS (Special Air Service) обучува посебна група специјалци да бидат подготвени за „алтернативни закани“, вклучувајќи и потенцијални напади од вонземјани, пренесе Daily Star.

Дваесетина припадници на елитната формација, основана во 1941 година, се обучени за врвни акции против различни потенцијални закани, вклучително и за закани од вонземјани. Според извор на весникот, SAS мораат да бидат подготвени за сè и за секакви закани.

„Тоа вклучува сè, од терористи до биолошко оружје - кога некој е намерно заразен со смртоносен вирус, па до вонземски форми на живот“, пишува Daily Star. „Специјалците мора да бидат подготвени на сè. Можеби звучи лудо, но мисиите на SAS подразбираат прекин на секоја закана“, тврди изворот.

Понатаму во текстот е наведено дека британските специјалците тренираат заедно со нивни колеги од САД.

„Повеќето луѓе веруваат дека постои живот на другите планети. Дури и Алберт Ајнштајн во 1920 година изјавил ‘Зошто Земјата би била единствената планета на која е можно да постои живот?’“, вели неименуваниот извор.

Тој додава дека за овој воен проект никој не сака да зборува јавно, бидејќи звучи премногу неверојатно, но сепак има смисла.

Дури и професорот Стивен Хокинг, додека беше жив, предупредуваше за можен контакт со вонземјани и за тоа какви би биле реакциите на луѓето.

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Чек дис аут

Тајмлапс видео од сеизмичките активности на Нов Зеланд

Read more

Германските корона-скептици маскирани на протест

Read more

Како ќе изгледа внатрешноста на авионот кој од Лондон до Њујорк пристигнува за 90 минути?

Read more

Спасување срна со замрзната муцка

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајмлапс видео од сеизмичките активности на Нов Зеланд

Читај повеќе

Интересни факти за луѓето родени во март

Читај повеќе

Германските корона-скептици маскирани на протест

Читај повеќе

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Читај повеќе
  • play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Читај повеќе