Британско разузнавање: Русија има проблем со иранските дронови

Британското Министерство за одбрана објави нов дневен разузнавачки извештај.

Во него се наведува дека од септември Русија најверојатно лансирала стотици ирански беспилотни летала против Украина. Тоа е, додаваат оттаму, мешавина од летала што се користат за еднократни напади и повеќе традиционални системи кои можат да се користат за повеќекратни напади.

„Русија интензивно го користеше ова оружје против тактички воени цели и електричната мрежа на Украина“, велат разузнавачките извори, додавајќи дека руските команданти веројатно ќе користат ирански беспилотни летала за да ги нападнат медицинските установи со наведувана муниција, доколку бидат идентификувани такви објекти.

Напад со еднократните ирански камикази дронови не е јавно снимен од 17 ноември, додадоа разузнавачите, посочувајќи дека Русија има проблем со иранските беспилотни летала. Имено, како што оценуваат, залихите на беспилотни летала е исцрпена.

„Русија се чини дека речиси целосно ја исцрпи сегашната пратка и најверојатно ќе бара снабдување. Русија веројатно може да набави беспилотни летала од странство побрзо отколку што може да произведува нови крстаречки ракети дома“, напишаа разузнавачите.

URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе