Британско разузнавање: Русите имаат специјални единици кои пукаат во дезертери

Британското Министерство за одбрана објави нови разузнавачки информации за инвазијата на Украина.

Британците повторно нагласуваат дека руските сили имаат проблеми со слабиот морал и дека не сакаат да се борат.

Како што објаснуваат Британците, станува збор за единици кои пукаат во војници кои дезертираат или ја напуштаат борбената линија. Вакви специјални единици Русите имаа и во претходните конфликти, потсетува британското министерство.

„Неодамна, руските генерали веројатно сакаа нивните команданти да користат оружје против дезертери, вклучително и можно пукање за да ги убијат таквите војници по предупредување. Генералите, исто така, веројатно сакале да ги држат одбранбените позиции до смрт“, според британското разузнавање.

„Тактиката на пукање во дезертери веројатно сведочи за слабиот квалитет, слабиот морал и недисциплината на руските сили“, заклучуваат Британците.

URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе