Бројот на активни ковид случаи се намали под 500

Бројот на новозаболени од COVID-19 во државава се намалува, активни се 451  случај, а вакцинацијата, според надлежните, се одвива непречено во сите пунктови.

Во текот на вчерашниот ден пристигнаа 30.000 вакцини Sinovac, како донација од Турција. Тие, како што најави ресорниот министер Венко Филипче, во најбрз рок ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови во државата.

Во објава на Facebook Филипче изрази голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таjип Ердоган за поддршката, но пред сè, за експресната испорака на ветената количина.

Од МЗ истакнуваат дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Досега вкупно 444.898 граѓани изразиле желба за вакцинација преку веб-платформата „vakcinacija.mk“.

Со последните бројки, 48 отсто од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 отсто од населението над 65 години е вакцинирано  со барем една доза вакцина и 35 отсто од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Согласно Националниот план за имунизација се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата „vakcinacija.mk“, а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата, и тоа во А1 СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, и во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп.

Бројот на новозаболени од вирусот и вчера беше двоцифрен. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 28 случаи на заболени од COVID-19. Пет лица починаа, а оздравеле 23 пациенти. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, вчера беа направени вкупно 2.619 тестирања, а регистрираните нови случаи се од Скопје – 16, Куманово – девет Тетово – двајца, и еден во Прилеп.

Според податоците што ги објави вчера МЗ за претходното деноноќие, вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 125 и има околу 500 празни болнички кревети во ковид центрите. Во ковид центрите во Скопје немало хоспитализирани нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а 48 лица сомнителни и потврдени за COVID-19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град. Во ковид центрите во болниците низ земјава, пак, е пријавено дека се лекуваат вкупно 77 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Поради намалениот број болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 821.365 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 155 469. Бројката на оздравени пациенти е 149.551, а починаа 5467.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Македонија

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Read more

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Read more

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Read more

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Read more
 

Вести

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Читај повеќе

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Читај повеќе

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Читај повеќе

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Читај повеќе

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе