Бројот на новозаболени од COVID-19 дневно сè уште трицифрен

Скопје, 14 август 2020 (МИА) – Нови 141 случај со COVID-19 од 1.848 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа. Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (88 г.) во болнички услови и пациентка од Кичево (80 г.) вонболнички. Регистрирани се 175 оздравени пациенти.

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 12.357, бројот на оздравени пациенти е 8.662, на починати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.163.

Од вкупниот број активни случаи, во Скопје има 1.067, во Штип 301, во Гостивар 294, во Куманово 258, во Тетово 168, во Струга 160, во Дебар 124, во Кавадарци 107…

Досега во земјата се направени вкупно 120.950 тестирања.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се осум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти од кои на кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 16 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и пет деца позитивни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 69 пациенти од кои на респираторна машина се шест пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 23, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје има во Чаир – 150, Аеродром – 132, Гази Баба – 120, Карпош – 108, Центар – 90, Кисела Вода – 89, Шуто Оризари – 85, Ѓорче Петров – 76, Бутел – 65, Сарај – 39, Студеничани – 33, Арачиново – 20, Илинден – 20, Сопиште – 11, Чучер Сандево – 9, Петровец – 8, Зелениково- 6, тројца странци и тројца нераспределени.

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил напиша дека сè може да се надополни – и дружбите и веселбите и излегувањата, и учењето и знаењето, и работата и патувањата, здравјето не може да се надополни.

– Грижата за здравјето на нашите најмлади, на нашите родители, баби и дедовци, на соседите и хронично болните, на ризичните групи – тоа е приоритет во секоја наша одлука. И тука нема компромис! Одговорноста е на секој од нас!, објави Филипче. 

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Македонија

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Намален бројот на активни случаи на заболени од COVID-19, на инфективните одделенија има слободни легла

Read more

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

Read more

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Read more
 

Вести

Спасени 7 од 22 кинески рудари кои се затрупани две недели

Читај повеќе

Приведени 97 странски државјани кои работеле непријавени и без регулиран престој на објекти во Скопје

Читај повеќе

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Читај повеќе

Намален бројот на активни случаи на заболени од COVID-19, на инфективните одделенија има слободни легла

Читај повеќе

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

Читај повеќе

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Читај повеќе

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Читај повеќе

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 310 пациенти, слободни кревети има

Читај повеќе

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Читај повеќе