Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Замокот Версај изгуби 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на мерките на изолација, изјави претседателката на музејот Кетрин Пегар, која смета дека мора да се преиспита економскиот модел на оваа установа.

Посетеноста на Версај падна во отсуство на странски туристи, со само 10.000 посетители дневно во моментот, или три пати помалку од вообичаеното, соопшти Пегар.

– Дневно, ние сме со околу 10.000 посетители, повеќе за време на викендот, помалку во текот на неделата, затоа што нашите посетители се речиси исклучиво Французи. Постепено гледаме враќање на странците, како Германците, Холанѓаните и некои Италијанци, изјави Кетрин Пегар за RTL.

Обично, замокот, во кој 80 отсто од посетителите се странци, прима 30.000 посетители на ден во овој период, рече таа. „Финансиски, состојбата е тешка“, се пожали, додавајќи дека замокот што повторно се отвори на јавноста на 6 јуни „изгубил 45 милиони“ од затворањето досега.

– Ова нѐ тера да размислиме што треба да бидеме, што треба да правиме. Целиот наш модел, ако можам да кажам така, се распадна, рече таа, потсетувајќи дека „како и да е во историјата, затворањето на замокот се случило само еднаш, во времето на прогласувањето на Втората светска војна.

Таа сепак увери „дека нема да штеди“ на персоналот, приближно 1.000 вработени во замокот и околу за 20.000 други „кои работат околу“ замокот.

Лувр, најпосетуваниот музеј во светот, од своја страна соопшти дека посетеноста е помала за четири пати во јули, со 10.000 посетители на ден, ниво сепак во согласност со предвидувањата на неговата управа.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Култура

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител – спомен на погубувањето на последниот старозаветен пророк

Read more

Вести

Нови 144 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

ОЈО Скопје оцени дека нема основа да постапува за „Теретана“

Читај повеќе

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ангелов: Ние Македонците сме староседелци од антиката

Читај повеќе

Заев: Субвенции ќе има за сите етнички заедници

Читај повеќе

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе