Брз и вкусен рецепт за аспарагус со лук и лимон

Искористете ја сезоната на аспарагус и за 5 минути направете вкусно јадење. И што е најважно, ќе извалкате само еден сад.

Аспарагусот е богат со аминокиселината аспарагин (оттаму и неговото име) која помага во ослободувањето на вишокот течности од телото, како и солта од организмот. Освен тоа, аспарагусот е и доста вкусен, лесно се подготвува и може да се додава во многу јадења. Ако досега не сте знаеле, обавезно пробајте го, а ова е еден од наједноставните рецепти. Само кратко пропржете го, па прелијте го со сок од лимон, а можете да го служите и како гарнир на кајгана.

Потребни состојки:

  • 20-24 парчиња аспарагус
  • 2 чешниња лук
  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 лимон
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Измијте ги аспарагусите, па исечете им ги краевите. Во тава турете малку маслиново масло, па пропржете го зеленчукот. Посолете и побиберете. Пржете додека не почнат да добиваат боја како да изгореле, па тогаш додадете го толченото лукче. Добро промешајте и по минута турете сок од лимон. Измешајте и закуската е подготвена.

Remote video URL
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе

Едноставен трик за да ги отстраните дамките од белите алишта

Читај повеќе

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Читај повеќе

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Читај повеќе

Како се одмаздуваат хороскопските знаци?

Читај повеќе

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Читај повеќе

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе