Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Ако сакате палачинки и тиквички, овој рецепт ќе ве одушеви. Палачинките се брзи и лесни за подготовка и може да ги комбинирате во секоја пригода.

Потребни состојки:

-3 јајца

-350 мл млеко

-100 мл минерална вода

-1 тиквичка од средна големина

-50 г стопен путер

-250 г брашно

-сол и бибер

Начин на подготовка:

Излупете ја тиквичката, добро измијте ја и изрендајте. Посолете и оставете да отстои 20 минути, а потоа добро исцедете ја од водата.

Јајцата изматете ги во подлабок сад, посолете и зачинете со бибер, може да ставите и зачини по желба. Додадете ги брашното, млекото, путерот и водата, па измешајте го тестото за палачинки. Ќе биде малку погусто од вообичаеното тесто за обични палачинки. Ако забележите дека е ретко, додадете уште малку брашно.

Палачинките пржете ги на класичен начин, во сад претходно намачкан со масло или путер. Може да ги послужите со павлака, сирење или фил по желба. Одлични се и за полнење со месо, зеленчук и слично, па да ги потпечете во рерна.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Рецепти

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more

Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе