Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Идеја за брз и вкусен ручек.

Потребни состојки:

3 модри патлиџани

4 зрели домати

300 г моцарела

Сол и зачини

Маслиново масло

Начин на подготовка:

Измијте ги модрите патлиџани и исечете ги на тенки кришки. Посолете и оставете да отстои 10 минути, а потоа исцедете. Измиените домати исто така исечете ги на кришки.

Во тава сипете малку маслиново масло, а потоа ставете ред домати, ред модар патлиџан. Наросете со вегета.

Изрендајте ја моцарелата или исечкајте ги на тенки парчиња. Печете на 150 степени околу 20 минути, а потоа извадете од рерна и наредете го сирењето над зеленчукот. Вратете во рерна и печете уште 10 минути.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Рецепти

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Read more

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Read more

Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Read more

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more
 

Магазин

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе