Бугарија протерува 70 руски дипломати и го затвора рускиот конзулат во Русе

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков денеска соопшти дека нивните специјални служби идентификувале како 70 дипломати дека биле поврзани со руските служби, а работеле против интересите на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков им честитал на бугарските служби и на Министерството за надворешни работи што си ја завршиле работата.

Сите биле дипломати, но правеле необични активности, изјави бугарскиот премиер.

– Ова не е агресија врз рускиот народ. Секој што работи за странски интереси ќе биде повикан да се врати во земјата од која е дојден, изјави премиерот Петков. Многу од овие луѓе работеа директно за странски служби и нивната дипломатска улога биле прикриена, додаде тој. Во недела, рече Петков, очекува полн авион со 70 дипломати да се врати во Москва.

Според него, кога странските влади ќе се обидат да се мешаат во внатрешните работи на Бугарија, Софија јасно ќе се спротивстави на тоа.

Бугарската заменичка министерка за надворешни работи, Ирена Димитрова, денеска ја повика во Министерството амбасадорката на Руската Федерација, Елеонора Митрофанова, соопшти прес-центарот на Министерството.

Митрофанова била информирана за одлуката на бугарските власти да го намалат бројот на вработени во руските дипломатски претставништва во Република Бугарија во границите кои нема да го надминуваат бројот на бугарските претставништва во Руската Федерација.

Бројката треба да се задржи до 23 дипломатски и 25 административно-технички персонал. Барањето на Бугарија се темели на реципроцитетот врз основа на чл. 11 од Виенската конвенција за дипломатски односи.

Персоналот на странските мисии треба да се одржува во разумна и нормална рамка, со оглед на моменталната состојба на билатералните односи.

Второ, поради активност на руските претставници, дефинирани од надлежните бугарски власти како некомпатибилни со Виенската конвенција за дипломатски односи, а чија цел е развивање пријателски односи меѓу државите.

Во вербалната нота врачена до рускиот амбасадор во Софија се наведува и очекувањето на бугарската страна Русија привремено да го затвори својот Генерален конзулат во Русе, а Бугарија привремено да го затвори конзулатот во Екатеринбург.

На руската амбасадорка Митрофанова и беа претставени имињата на 70 соработници на мисиите на Руската Федерација во Бугарија, кои треба да ја напуштат територијата на земјата до 3 јули 2022 година 

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Регион

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 17 повредени

Read more

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Read more

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Read more

Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе