Бугарската Комисија за надворешни работи утре ќе го разгледува францускиот предлог

Комисијата за надворешна политика на бугарскиот Парламент утре попладне ќе одржи седница на која ќе биде разгледан францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.

На седницата, како што е најавено, „ќе биде претставен и ставот на бугарското МНР за записникот од заедничката средба согласно членот 12 од Договорот со Република Северна Македонија од 2017 година, како и пакет документи на Претседателството со Советот на ЕУ во врска со процесот на проширување на ЕУ“.

Инаку за денеска во бугарското Собрание е закажана седница на која ќе се гласа за доверба на Владата на премиерот Кирил Петков.

Петков утрово при пристигнувањето во Народното собрание на Бугарија изјави дека е оптимист дека неговата влада ќе го преживее гласањето за доверба.

За да опстане, Владата на Петков мора да добие поддршка од најмалку 121 од вкупно 240-те пратеници во Собранието. Расправата по иницијативата ќе се води денеска во Народното собрание, а гласањето треба да се одржи 24 часа по нејзиното завршување во среда навечер или четврток претпладне.

реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Регион

Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Read more

11 август 1945, Југословенките се избориле за право на глас

Read more

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Read more

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Read more
 

Вести

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Читај повеќе

ЈО: Истрага за измама на пациенти во приватна клиника

Читај повеќе

Мехмедовиќ: Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација

Читај повеќе

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. МакеДокс

Читај повеќе

Уапсен жител на Василево осомничен за обљуба врз малолетничка

Читај повеќе

Нови 619 случаи на COVID-19 од 1.253 тестови и 803 оздравени пациенти

Читај повеќе

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ведет“ на МакеДокс: Како се однесуваме кон животните кажува многу за тоа како се однесуваме кон луѓето

Читај повеќе

Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарката Клинчарова

Читај повеќе