Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состјоба

Софија, 6 април 2020 (МИА) – Дебатата за висината на пратеничките плати за време на вонредната состојба во Бугарија на денешната парламентарна расправа доби целосен пресврт, откако пратениците на владеачката партија ГЕРБ изненадувачки се откажаа од претходната идеја нивните плати да бидат „замрзнати“ и поднесоа предлог целосно да се откажат од нив до крајот на вонредната состојба, пренесе БГНЕС.

На овој начин на народните претставници и натаму ќе им се плаќа осигурувањето, но додека не се укине вонредната состојба во земјата, прогласена на 13 март, целата нивна плата ќе биде префрлана на сметката на Министерството за здравство, за државата да ги користи во борбата против ширењето на COVID-19.

Освен за пратениците, оваа најнова мерка ќе важи и за министрите и нивните политички кабинети, како и за претседателите на државните и извршните агенции.

Идејата пратениците  да ги подаруваат своите плати наиде на широко одобрување меѓу останатите политички партии во земјата.

-Горд сум на оваа одлука, искоментира лидерот на „Волја“ Веселин Марешки, кој претходно денеска инсистираше пратеничката плата да се изедначи со минималната плата во земјата, што во моментов изнесува 610 лева.

Борис Јачев од „Обединети патриоти“, исто така, изрази задоволство од одлуката на коалициските партнери.

-Задовелен сум и горд што сум дел од овој парламент, рече тој од говорницата.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Регион

Србија: Маж уби брачна двојка, па се закла

Read more

Грција ќе го плаќа карантинот за евентуалните заразени туристи

Read more

Грција ги отвори хотелите, базените и терените за голф

Read more

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Read more

Вести

Србија: Маж уби брачна двојка, па се закла

Читај повеќе

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Читај повеќе

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Читај повеќе

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Читај повеќе

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Читај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Читај повеќе

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Читај повеќе
  • play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Читај повеќе