Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

МАКФАКС
/ 28.05.2024 / 08:59

Речиси 300.000 Американци во седум сојузни држави останаа без електрична енергија од вчера поради торнада и разорни бури со грмотевици.

Во текот на викендот, 23 лица загинаа во големите бури, а синоптичарите велат дека се можни повеќе, придружени со силен ветер, град и поројни поплави. Во утринските часови, обилен дожд се очекува да го погоди источниот брег, вклучувајќи делови од Њујорк, Пенсилванија, Њу Џерси и Мериленд, соопшти Националната метеоролошка служба.

Поради невремето загинаа неколку лица. Осум од нив во Арканзас, седум во Тексас, двајца во Оклахома и пет во Кентаки. Две деца загинаа во Тексас. Една постара жена во Алабама загинала откако дрво паднало врз нејзиниот дом, а фармер и неговите 34 крави биле убиени од гром во Колорадо.

NWS, исто така, прогнозира дека во вторник над Тексас може да се развијат силни грмотевици, со налети на ветрот да достигне брзина од 120 километри на час.

Жештините ќе продолжат на југот од земјата, а се очекуваат рекордно високи температури.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе