Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Премиерата на хуманоидниот робот Optimus не наиде на масовен ентузијазам во јавноста.

За време на настанот Tesla AI Day 2022, Илон Маск на светот му го претстави хуманоидниот робот Optimus, кој одеше на сцената и им мавташе на присутните.

Ова беше првпат Optimus да оди и целосно самостојно да ги извршува моторните функции, па може да се заклучи дека презентацијата беше успешна, бидејќи роботот ја исполни својата задача.

Меѓутоа, луѓето на интернет, а особено на сајтот Reddit, беа разочарани од прикажаното, па претставувањето на роботот Optimus брзо наиде на потсмев кај многу корисници.

„Кога прочитав дека 'одеше на сцената', очекував да го видам како оди самоуверено како вистински робот Т-1000. За малку ќе се помочав кога го видов како полека се клати на сцената“, изјави корисникот MVIVN, на што TheUpperHand додаде: „Оди како да е пијан“.

„Направиле поголема и помалку импресивна верзија на роботот ASIMO“, тврди Tough_Yoghurt7177. 

„Honda направи роботи што одат во 1986 година, а во 1993 година имаа робот кој го прави истото како овој, пред речиси 30 години“, додава Zeptillian.

URL

Многумина го споредија Optimus со роботите на Boston Dynamics. 
„Дали навистина претставија робот кој изгледа како технологија од 80-тите кога Boston Dynamics има роботи кои прават салто наназад и паркур? За греота“, рече Killerdude8.

Remote video URL

Коментарите не беа љубезни ни кон самиот Илон Маск, за кого корисниците на Reddit рекоа дека „повторно се обидува 'да продаде магла'“ и дека „подобро е да се фокусира на недостатоците на неговите автомобили, наместо да презентира хуманоидни роботи“.

URL

Сепак, Илон Маск тврди дека роботот се напојува со истата вештачка интелигенција која се наоѓа во автомобилите на Tesla, а бидејќи најбогатиот човек во светот е еден од основачите на компанијата OpenAI, чиј софтвер DALL-E 2 го воодушеви светот, нема сомнеж дека Optimus ќе биде исклучително софтверски способен, а главната пречка е подобрувањето на моториката.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Вести

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Read more

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Read more

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Read more

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе