Цела Премиер лига на состанок за ВАР

Судиите во англиската Премиер лига ќе бидат охрабрувани почесто да ги користат мониторите за ВАР поставени покрај терените. Ова се очекува да го каже шефот на судиите Мајк Рајли на состанокот со клубовите следната недела, објави BBC.

Претставници на 20 клубови од Премиер лигата во четврток ќе одржат состанок со Рајли во Лондон.

Причината за средбата е едноставна, иако голем е бројот на контроверзни одлуки донесени по консултирањето со ВАР.

Најголем проблем за клубовите е временскиот интервал потребен за да се донесе одлуката. Понекогаш процесот на одлучување трае и по неколку минути.

Се очекува Рајли на претставниците на клубовите да им каже декаќе ги охрабри судиите почесто да ги користат мониторите покрај теренот.

Претходно судиите беа советувани да не ги користат многу мониторите за да не траат предолго прекините во играта.

Сега проценката е дека судиите на теренот најдобро можат да ја почувствуваат атмосферата и текот на играта и дека е најдобро сами да ја донесат одлуката.

реклама

Фудбал

Утре жрепката за пополнување на вторите лиги, 5 екипи сонуваат за две места

Read more

Сари: Мора да се има предвид дека игравме со екипи кои се во најдобра форма

Read more

Дрим тим од најдобрите фудбалери родени по 2000 година

Read more

Погба ќе го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Read more

Спорт

Утре жрепката за пополнување на вторите лиги, 5 екипи сонуваат за две места

Читај повеќе
  • play_arrow

Сари: Мора да се има предвид дека игравме со екипи кои се во најдобра форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Дрим тим од најдобрите фудбалери родени по 2000 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Погба ќе го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

На 22 јули Ливерпул ќе го добие пехарот од Премиер лигата

Читај повеќе
  • filter

Мурињо објави нова верзија на своите најдобри XI

Читај повеќе

Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

Читај повеќе
  • filter

ФИФА го објави календарот за Мундијалот во Катар во 2022

Читај повеќе

Суарес признава: Тешко да го престигнеме Реал

Читај повеќе