платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Македонците сѐ почесто заминуваат на работа во Хрватска. Сѐ поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани да заработат повеќе. Цели македонски семејства заминуваат на сезонска работа во оваа земја.

Најчесто работат како келнери, шанкери, во хотели, ресторани, кафулиња, но и како собари и готвачи.

Платите на келнерите во хотелите се движат од 730 до 1200 евра. Обезбедено е сместување и оброци за сезонските работници. Некои хотели изградија дополнителни капацитети за сместување на своите работници. По правило се даваат три оброци и на работниците им се плаќа за патувањето.

Голема е побарувачката за келнери, готвачи и друг персонал

За готвач во ресторан во Стари Град на Хвар, нудат нето плата од 1.065 евра за шест до седум часа дневно, шест дена во неделата. Тие нудат сместување за вработените во двокреветни хотелски соби, три топли оброци и платени патни трошоци. Покрај редовната плата, нудат и бонуси за посебни работни резултати и награда од 650 евра за работниците што ќе одлучат да се вратат следната сезона.

Во Пореч и Ровињ, отворено е работно место за домаќин на кампот, кое опфаќа задачи за прифаќање гости, наплата и издавање фактури, задачи за прием, чистење на мобилни домови и нивно одржување, за плата од 915 евра нето со уплата на топол оброк и платена прекувремена работа.

Во Фунтана, според огласот на страницата Moja rabota, за работното место менаџер на бар на плажа се подготвени да платат од 1.800 до дури 2.600 евра. Описот на работното место, меѓу другото, опфаќа планирање, организација и надзор на работата на целокупниот персонал.

За работното место мијачка на определено време во Дубровник кој вклучува сортирање, перење, пеглање, виткање алишта, постелнина и постелнина за ресторани, платата изнесува 750 евра бруто.

Некои сопственици на ресторани главниот готвач го плаќаат 4.000 евра, а помошникот 2.000 евра.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Бизнис

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Read more

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе