Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Батериите на паметните телефони имаат ограничен животен век, а начинот на кој ги полните дополнително може да го намали. Затоа е важно да знаете кој е најдобриот начин за тоа, пишува Business Insider.

Повеќето луѓе го полнат телефонот во текот на ноќта, во текот на спиење кога не им е потребен, но тоа всушност е грешка.

Целноќното полнење на телефонот и оставање на уредот на полнач откако ќе постигне 100% наполнетост воопшто не е добро за батеријата бидејќи го забрзува процесот на нејзино слабеење.

Батеријата секако со времето ќе ослаби, но може подолго да ја соочувате ако внимавате како и колку долго го полните телефонот.

Литиум-јонската батерија најмалку слабее ако ја одржувате на 30 или 50% наполнетост. Сепак, не е реално да се очекува од корисникот постојано ја ја одржува батеријата полна 30 до 50% бидејќи на повеќето им е потребно да трае што подолго, особено ако знаат дека некое време нема да има каде да ја дополнат.

Клучната работа е всушност батеријата да не биде долго 100% полна, па затоа избегнувајте да го оставате уредот на полнач во текот на целата ноќ.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе