Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција на која извести за состојбата со COVID-19 во земјава.

Тој извести дека Комисијата за заразни болести правеше анализа и ги следеше трендовите, утврдувајќи дека има неколку локации каде има брзо ширење како резултат на непочитување на препорачаните мерки за заштита.

Групирање на семејни прослави, без носење заштитна опрема, непочитување на мерките за заштита и мерките за превоз на работници се главни причини за тоа.

Ова е потврда дека стратегијата дава резултат онаму каде се почитуваат мерките.

Филипче извести дека со цел да се спречи дополнително ширење на вирусот во критичните региони, Владата донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни) до 5 часот наутро во Скопје (сите скопски општини), во Општина Куманово, Општина Липково, Општина Штип, Општина Тетово, како и во Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

Во сите останати градови полицискиот час ќе трае од утре (4 јуни) во 21 часот до задутре (5 јуни) до 5 часот наутро, додека во останатите денови да почнува од 16 часот и да трае до следниот ден до 5 часот наутро.

Петок (5 јуни) се прогласува за неработен ден за сите граѓани.

Во периодот од четврток (4 јуни) од 21:00 часот до понеделник (8 јуни) до 05:00 часот, се забранува посета на гробиштата на територијата на цела држава, освен за погреби.

Отстапките за од овие забрани се однесуваат за земјоделските активности, поради што е дозволено движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.

За време на периодот за кој е донесена оваа одлука за забрана за движење, аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство ќе изработи план за непречена работа и на здравствените установи.

Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници (во ЈЗУ и ПЗИ, како и матичните лекари) и за маркетите и рестораните кои вршат достава на производи, при што тие своите ангажмани ќе ги реализираат непречено.

Остануваат на важење сите издадени дозволи за движење за време на претходните забрани за движење кои беа воведени, особено за економските оператори и за работа организирана во смени.

Прошетката на милениците ќе биде во веќе востановените термини во периодите 08:00 до 8:30, 15:00 до 15.30 и 20:00 до 20:30 часот.

Забраната за движење не важи за лицата со попреченост и за нивните придружници доколку имаат соодветна документација.

Прес-конференцијата е во тек.

Remote video URL
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Македонија

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

Read more

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Read more

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Read more

Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Read more

Вести

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

Читај повеќе

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе