Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Цената на барел нафта надмина 90 долари и е највисока во изминатите седум години, бидејќи украинската криза ги надмина индициите дека Федералните резерви на САД ќе ја заострат монетарната политика.

Цената на барел нафта од типот „брент“ порасна за еден процент на 90,85 долари, а барел сирова нафта во САД моментално чини 88,22 центи по поскапувањето за еден процент.

Цената вчера нагло скокна поради тензиите меѓу Русија, вториот најголем извозник во светот, и Западот. Поради нивниот спор околу Украина, се стравува дека ќе дојде до нарушување на енергетските залихи во Европа.

URL

Федералните резерви на САД вчера соопштија дека најверојатно ќе ја подигнат основната каматна стапка во март, како и дека планираат да го завршат откупот на хартиите од вредност во истиот месец за да ја олеснат инфлацијата.

Американскиот долар зајакна по таа објава, што ја поскапи нафтата за купувачите кои користат други валути.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Бизнис

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Read more

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Русија го затвори вентилот: Колку европски земји веќе не добиваат руски гас?

Read more

Колку се заработува во Германија: Платите за најпопуларните професии

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе