Цените на нафтата највисоки во последните две години

На светските берзи цените на нафтата се зголемија минатата недела, третпат по ред, достигнувајќи нови највисоки нивоа во повеќе од две години, бидејќи брокерите очекуваат дека, благодарение на заздравувањето на најголемите светски економии, побарувачката за нафта ќе продолжи да расте.

На лондонската берза, цената на барелот минатата недела порасна 1,1 процент, на 72,69 долари, ново највисоко ниво од мај 2019 година.

Побарувачката зајакнува побрзо од понудата

На американските берзи цената на барелот скокна скоро 1,9 проценти, на 60,91 американски долари, што е највисоко ниво од октомври 2018 година.

Растот на цените на нови највисоки нивоа за повеќе од две години е благодарение на податоците кои покажуваат дека најголемите економии во светот стабилно се опоравуваат од корона-кризата.

„Побарувачката се зајакнува побрзо од понудата, така што понудата ќе треба да се зголеми за да се покрие целата побарувачка“, вели Фил Флин, аналитичар во  Price Futures Group.

Ценовната поддршка е дадена и од вестите за повторно отворање на стопанствата во Европа, благодарение на забрзувањето на процесот на вакцинација против COVID-19.

Проценки за летово

Аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека цената на барел нафта на лондонската берза ќе достигне 80 американски долари ова лето, бидејќи забрзувањето на процесот на вакцинација ја стимулира економската активност.

„Вакцинацијата во САД и Европа ја зголемува побарувачката во исто време кога ОПЕК + го ограничува производството, што ги поддржува цените“, вели Енди Липоу од Lipow Oil Associates.

Минатата недела брокерите се фокусираа на проценката на Меѓународната агенција за енергетика (IEA) дека големите производители ќе мора да го зголемат производството за да одговорат на побарувачката, што треба да се врати на нивото од пред пандемијата до крајот на следната година.

„ОПЕК + мора да ги отвори славините за да обезбеди соодветно снабдување на светските пазари на нафта. Во 2022 година има простор за 24 членки на ОПЕК + (иницијативи), предводени од Саудиска Арабија и Русија, да го зголемат снабдувањето со сурова нафта за 1,4 милиони барели на ден над целно ниво за јули 2021 година до март 2022 година“, соопшти IEA.

Аналитичарите, пак, укажуваат на знаци на закрепнување на сообраќајот на патиштата во САД и Европа.

Охрабрувачките податоци покажуваат дека сообраќајот на патиштата во Северна Америка и голем дел од Европа се враќа на нивоата пред пандемија, според ANZ Research.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Бизнис

Објавени првите придобивки за клиентите на интегрираната Шпаркасе Банка Македонија

Read more

Сорос и Гејтс ќе ја преземат фирмата за брзи ковид тестови

Read more

Делта сојот „тресе“ - остар пад на Волстрит

Read more

„Дами и господа“ заминува во историјата, Lufthansa се стреми кон родова неутралност

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе