Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

На светските берзи, цените на нафтата драстично паднаа минатата недела, паѓајќи на нивоа од февруари оваа година под притисок на загриженоста дека рецесијата во глобалната економија може да доведе до пад на побарувачката за енергетски производи.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 8,7 отсто, на 94,92 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 9,7 отсто, на 89,01 долар.

Значителен пад на цената на нафтата уследи по падот во јули, при што на лондонскиот пазар барелот падна за околу 4 отсто, а на американскиот пазар за речиси 7 отсто. Цената на нафтата на меѓународните пазари сега е на најниско ниво од февруари годинава.

Загриженост за инфлацијата и рецесијата

Трговците со нафта минатата недела беа загрижени од силната инфлација, забавувањето на економскиот раст и побарувачката, а уште поголем пад на цената на барелот беше ограничен поради тесната понуда.

Загриженоста за рецесија се интензивираше откако британската централна банка во четвртокот ги зголеми каматните стапки за 50 базични поени на 1,75 отсто, највисоки во последните 27 години, и предупреди дека економијата оваа година може да западне во рецесија која би можела да трае до 2024 година.

Од друга страна, американската економија веќе забележа два четвртина пад на активноста и по дефиниција е веќе во техничка рецесија. Сепак, инвеститорите се позагрижени за скокот на вработеноста во јули за 528.000, што е повеќе од очекуваното и воедно 19-ти месец по ред како се зголемува бројот на вработени во најголемата светска економија. Ова, всушност, го отвора патот ФЕД да продолжи со агресивно зголемување на каматните стапки.

ФЕД веќе двапати ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени или вкупно 1,5 отсто, а истото може да го направи и во септември бидејќи сака да ја ограничи инфлацијата. Повисоките каматни стапки имаат негативно влијание врз економскиот раст, што пак може да доведе до пад на побарувачката за нафта од најголемиот светски потрошувач.

Слаба понуда

Од друга страна, снабдувањето со нафта останува тесно. Бројот на уредите, ран показател за идното производство на САД, падна во неделата до 5 август за прв пат во 10 недели. а за седум од нив, од вкупно 598, има податоци од компанијата за енергетски услуги Baker Hughes Co.

Понатаму, групата на производители на нафта ОПЕК + кон средината на неделата се согласи да ја зголеми својата цел за производство на нафта за 100.000 барели дневно (бпд) во септември, но тоа беше едно од најмалите зголемувања на производствените квоти откако тие беа воведени во 1982 година, покажаа податоците на ОПЕК. Причината за ваквото скромно зголемување на квотите е намалениот производствен капацитет на тој нафтен картел, односно „многу ограничената достапност“ на резервниот капацитет, кој се задржува во случај на „сериозни прекини во снабдувањето“.

„Јасно е дека сите ја сфаќаат заканата од рецесија многу посериозно сега отколку порано, но ние сè уште гледаме на прилично тесна понуда и производители кои немаат можност да го променат тоа“, рече Крег Ерлам, висок пазарен аналитичар во Оанда во Лондон.

Дали блискоисточните производители ќе ја пренасочуваат нафтата во Европа?

А, останува да се види како ќе се движи понудата на пазарот со наближување на зимата, со оглед на тоа дека од 5 декември треба да стапат на сила санкциите на Европската унија со кои се забранува поморски увоз на руска сурова нафта и нафтени деривати.

„Додека ЕУ го запира увозот на руска нафта преку море, клучното прашање е дали производителите од Блискиот Исток ќе ги пренасочат своите барели во Европа за да ја пополнат празнината. Како оваа политика на нафтени санкции против Русија ќе влијае на пазарот ќе биде една од најпоследичните работи. да се види.до крајот на годината“, според аналитичарот на RBC Мајкл Тран.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Бизнис

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Read more

Британија се откажува од даночните намалувања за најбогатите

Read more

Нов скок на цената на нафтата, се чека одлука на ОПЕК

Read more

Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе