Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

На светските пазари, цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 отсто минатата недела, бидејќи американската ФЕД и другите централни банки во светот би можеле да ги задржат каматните стапки на покачени нивоа подолго од очекуваното.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто, на 82,12 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 2,8 отсто, на 77,72 долари.

Падот на цената на нафтата се должи на стравувањата на трговците дека американската централна банка би можела да ги задржи каматните стапки повисоки од очекуваното подолго од очекуваното, бидејќи новите макроекономски податоци покажаа дека инфлациските притисоци во САД и понатаму се зголемени, а пазарот на трудот останува силен.

Како резултат на тоа, изгледите за намалување на стапката на ФЕД во септември се намалени.

Намалени се и изгледите за намалување на каматните стапки во Британија, со оглед на тоа што инфлацијата во април порасна повеќе од очекуваното. Повисоките трошоци за задолжување ја забавуваат економската активност, а со тоа и побарувачката за енергетски производи.

Од друга страна, цените беа поддржани од индикации за зајакнување на побарувачката на бензин во САД во пресрет на празничниот викенд. Меморијалниот ден во понеделник го означува почетокот на сезоната на патувања во САД.

Побарувачката за бензин е на врвот од ноември

Побарувачката на бензин го достигна највисокото ниво од ноември минатата недела, објави во средата одделот за енергетика, поддржувајќи ги цените на нафтата бидејќи американските возачи сочинуваат околу една десетина од глобалната побарувачка на нафта, а претстојната сезона на возење е столб на нејзиното закрепнување, пишуваат аналитичарите на ANZ.

Вниманието на трговците сега е свртено кон состанокот на врвните производители од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и група нејзини сојузници, каде се очекува да се одлучува за производството.

ОПЕК + моментално ги намалува испораките за 2,2 милиони барели дневно за да ги стабилизира цените, а повеќето аналитичари очекуваат овие намалувања на производството да продолжат барем до крајот на септември.

Главно поради геополитичките тензии на Блискиот Исток, од почетокот на годината цената на нафтата на лондонскиот пазар порасна за околу 6 отсто, а на американскиот пазар за околу 7 отсто.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Бизнис

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Read more

Доларот слабее трет ден по ред

Read more

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе