Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија на 86 долари на меѓународните пазари, бидејќи знаците за намалена побарувачка на работна сила во САД ги поттикнаа шпекулациите дека централната банка сепак може да ги намали каматните стапки до крајот на годината за да ја поттикне економската активност и побарувачката за енергија.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август годинава беше за 78 центи повисока отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 85,89 долари.

На американскиот пазар барелот за испорака во јули се тргуваше по 70 центи повисока цена отколку на затворањето на тргувањето во вторник, по 82,27 долари. Во средата американските пазари беа затворени поради празникот.

Трговците се фокусираа на податоците за бенефициите за невработеноста на американското Министерство за труд во четвртокот.

Иако помалку Американци поднеле барање за бенефиции минатата недела, нивниот вкупен број се зголеми една недела порано на највисоко ниво од јануари, што сигнализира намалена побарувачка за работна сила.

Пониските трошоци за задолжување би можеле да и дадат импулс на економската активност, што би значело и поголема побарувачка за енергетски производи.

Цените на нафтата се поддржани и од геополитичките тензии. Во првата половина од неделата трговците беа загрижени поради пожарот на нафтените терминали во руското пристаниште Азов по нападот со украински дрон. Овие терминали испраќаат 200 илјади барели нафта и нафтени продукти дневно.

Сезонскиот раст на побарувачката на нафта, зголемената преработка и неповолните временски услови се поврзани со намалената понуда од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, па затоа резервите треба да почнат да се намалуваат во текот на летото, според аналитичарите.

Одделно, ОПЕК објави дека барел нафта на нејзините членки во средата поскапе за 1,04 долари на 85,54 долари.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Бизнис

Раст на Волстрит, во фокус и кандидатурата на Камала Харис

Read more

Доларот ослабе по повлекувањето на Бајден од претседателската трка

Read more

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more
 

Вести

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе