Чад и пламен од моторот на авионот: Навреме откажан летот Чикаго-Сиетл

Макфакс
/ 28.05.2024 / 18:20

Екипажот на Airbus A320 на United Airlines мораше да се откаже од полетувањето откако регистрираше пожар во еден од моторите на авионот.

Airbus A320 N459UA на United Airlines требаше да го изврши летот на релација Чикаго (ORD) – Сиетл (SEA) во понеделникот на 27 мај. При приближувањето до пистата на аеродромот „О’Хара“, патниците и екипажот забележале црн чад околу левиот мотор.

Пилотите го откажаа полетувањето и го свртеа авионот назад кон терминалот.

На видеата и фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледаат голем број возила на итната помош околу самиот авион.

Сите 148 патници и петте членови на екипажот се неповредени, пренесе „Аеро тајм“.

Авиокомпанијата објави дека сите патници се префрлени на алтернативни летови до Сиетл и дека нема поголеми нарушувања во воздушниот сообраќај.

Пламенот и чадот од моторот наводно биле пријавени околу 14 часот. Федералната управа за авијација (ФАА) накратко ги забрани сите слетувања на аеродромот во Чикаго, а сообраќајот е повторно воспоставен во 14:45 часот по локално време.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе