Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Фудбалерите на Барселона синоќа ја победија Мајорка на гости, а тренерот на каталонскиот тим Чави се запиша во историјата на шпанската Ла Лига.

Барселона победи со 1:0 со голот на Роберт Левандовски во 20. минута, а Чави го доведе својот тим до 18. последователен натпревар без пораз на гостински терен и со тоа го собори рекордот што до синоќа го држеше Реал под водство на Зинедин Зидан.

Од тие 18 натпревари под водство на Чави, Барселона победи на 13 и петпати ремизираше.

Интересно, ова се сите 18 натпревари на кои Чави ја водеше Барса на гостински терен откако во ноември минатата година стана тренер на клубот чиј играч е легенда.

„Ако соборуваме рекорди и не освојуваме трофеи, тогаш сè за џабе. Добрите резултати на гостински терен покажуваат дека добро ја вршиме работата, но на крајот ништо од тоа нема да биде важно ако не освоиме трофеи“, изјави Чави и покажа дека е фокусиран на успехот на клубот, а не на индивидуалните рекорди.

А Чави сега се соочува со најтешкиот можен предизвик да ја зачува својата низа без пораз, бидејќи Барса е домаќин на Реал во Мадрид на 16 октомври. На претходниот меч во Мадрид, Чави ја предводеше Барса до победа од 4:0.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе