Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Ф8 форматот на Лигата на шампионите нема да се повтори во иднина, изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, велејќи дека би било невозможно да се најде место во веќе пренатрупаниот календар.

„Овој турнир може да биде интересен во иднина, но мислам дека не можеме да го повториме затоа што календарот е презаситен. Не знам каде ќе можам да ставам турнир за една недела или две во мај. Мислам дека е невозможно“, започна тој во своето ексклузивно интервју во Лисабон, каде на програма се последните натпревари од Лигата на шампионите.

Пред пандемијата на коронавирусот, УЕФА беше зафатена со правење измени во форматот на натпреварувањето од 2024 година наваму. Годинава, сите натпревари од четвртфиналето до крајот се играат зад затворени врати во португалскиот главен град, бидејќи УЕФА сака да го заврши натпреварувањето по присилната пауза поради кризата со коронавирус.

Годинашното финале беше закажано за Истанбул кон крајот на мај. Сега ќе се игра пред празните трибини на „Да Луж“ стадионот на 23 август, при што турскиот град ќе го добие финалето следната година. Но, тоа подложи на промена со оглед на тековната пандемија.

„Јас сум оптимист за иднината и мислам дека работите ќе се подобрат следната година и повторно ќе имаме нормални фудбалски натпревари со гледачи на стадионите, така што немаме план Б. Треба да знаете дека немавме план до март, а потоа имавме план Б, Ц и Е, па ќе се прилагодиме, но сигурен сум дека светот не може да запре засекогаш заради вирусот. Очекувам вакцина што е можно поскоро, се надевам, така да не планираме да го одржиме турнирот на ист начин следната година“, вели тој.

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Фудбал

Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Read more

Зидан заразен со коронавирус

Read more

Ибра е во неверојатна форма: Објави видео „тешко“ 5 милиони прегледи

Read more

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Read more
 

Спорт

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Мекгрегор смекнал – дури и го прегрна Поарје на мерењето

Читај повеќе

Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Читај повеќе

Зидан заразен со коронавирус

Читај повеќе

Ракометарите повторно поразени, останува уште дуелот со Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра е во неверојатна форма: Објави видео „тешко“ 5 милиони прегледи

Читај повеќе
  • play_arrow

Хорор повреда: Швајцарски скијач доживеа страшна несреќа при скијање

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн по триумфот над Бакс: Најважен е успехот на тимот

Читај повеќе

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Читај повеќе