ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Прв неуспех за тимот на Френк Лампард по рестартот на сезоната, додека Лестер никако да се опорави од катантинот.

По трите победи во низа по продолжувањето на сезоната и тоа над Астон Вила и Манчестер Сити во лигата и Лестер во ФА Купот, Челси синоќа првпат потфрли губејќи со 3:2 кај градскиот ривал Вест Хем.

Вилијан од белата точка на три минути пред паузата донесе водство за „Сините“, но домаќините во судиското надополнување израмнија преку Томаш Соучек. Веднаш во вториот дел Мајкл Антонио донесе пресврт за Вест Хем, а со својот втор гол Вилијан во 72. минута израмни на 2:2. Во претполседната минута украинскиот репрезентативец Андриј Јармоленко погоди за големи 3 бода на „Чеканите“.

Remote video URL

Вест Хем со оваа победа избега од опасната зона од која сега го делат три бода, додека Челси пропушти шанса да го престигне Лестер на третата позиција и воедно дозволи Манчестер Јунајтед и Вулверхемптон да му се доближат на само три бодови.

Лестер продолжи со лошата серија и на гостувањето кај Евертон на Карло Анчелоти. Домаќините со головите на Ришарлисон и Гилфи Сигурдсон од пенал уште по 16 минути игра направија 2:0, а „Лисиците“ во вториот дел преку Келечи Ихеаначо успеаја само да ја направат завршницата интересна.

Remote video URL

Веќе четврти натпревар по рестартот како Лестер не знае за победа, а нанижа две нерешени и два пораза, од кои еден во ФА Купот, со што си го доведе во опасност местото кое води во Лигата на шампиони.

Арсенал го преслуша Норвич декласирајќи го со 4:0. Плер-Емерик Обамејанг постигна два гола, додека по еднаш погодија Гранит Џака и Седрик Суареш. Норвич останува закован на дното и со една нога е веќе во Ченпионшип.

Remote video URL

Изненадувачки висока победа оствари Њукасл на гостувањето кај Борнмут. Двајт Гејл, Шон Лонгстаф, Мигел Алмирон и Валентино Лазаро донесоа водство од 0:4 пред Ден Гослинг во судиското надполнување да постигне почесен гол за домаќините.

Remote video URL
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Фудбал

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе